Deze week vieren we de ErasmusDays! Onze collega’s en cursisten delen inspirerende ervaringen uit hun buitenlandse stages en uitwisselingen. Van de warme ontvangst in Kopenhagen tot de verbondenheid in Kenia, van duurzaamheid in Aken tot vernieuwende zorg- en onderwijsmethoden in Nederland — overal leerden ze met open blik kijken, samenwerken en groeien.
Hun boodschap? Durf springen, stel je open en ga mee op avontuur!
Wat me het meest bijgebleven is, is…
… de hartelijke ontvangst in Kopenhagen! De passie waarmee de zorgverleners hun manier van werken met ons wilden delen. Hun gedrevenheid en visie blijft me inspireren. (Kristien Lenaerts, leraar persoonsbegeleider)
… de "Jambo!" die we dagelijks hoorden. De handjes van de kinderen die ons kwamen halen terwijl we werden aangesproken met "Aunty". De inzet van de Keniaanse kinderbegeleiders. De prachtige natuur van de omgeving waarin het project gelegen is. De tegenstelling tussen rijk en arm. (Mieke Cambré, leraar kinderbegeleider)
… dat in Nederland totaalzorg zeer belangrijk is en dat er écht multidisciplinair samengewerkt wordt. Ik heb ook het nut ervaren van zinvolle dagbestedingen, specifiek voor een bepaalde groep. Zo kunnen zorgvragers een groepsgevoel ervaren, informatie delen en begrepen worden als mens. Dat zijn echt goede bouwstenen om de zorg te verbeteren. (Wim Daneels, cursist zorgkundige)
… de snelle evolutie in de schoonheidssector, die we konden zien bij Babor in Aken. Er is een duidelijke tendens naar duurzaamheid: producten zijn steeds vaker vegan, vrij van parabenen, siliconen, minerale oliën en worden CO₂-neutraal geproduceerd. Er wordt ook bewust ingezet op minder plastic in verpakkingen. Het was ook boeiend om te zien hoe Babor hun exclusieve aanpak voor schoonheidsspecialisten opentrekt naar bredere verkoopkanalen zoals winkels, apotheken en zelfs modemerken zoals E5-Mode. (Carine Verbakel, leraar schoonheidsspecialist en coördinator kapper)
… dat ik in staat ben om samen te werken met andere mensen, ook als ik mij niet zo comfortabel voel. Ik ben meer zelfzeker geworden en ik heb geleerd hoe ik in de toekomst wil werken en hoe ik zeker niet wil werken. Het is me ook opgevallen dat er zelfs tussen de mensen in België en Nederland verschillen zijn, zelfs als ze zo dicht bij elkaar wonen (Eliana Lopez, cursist zorgkundige)
… de warmte en de verbondenheid van leven in een gemeenschap. De kracht van mensen.(Elke Vanderhoydonck, leraar kinderbegeleider)
Ik heb geleerd…
… om geduld te hebben en de kleine dingen te appreciëren. Een kind heeft weinig nodig om geboeid te zijn. (Mirthe Smolders, cursist kinderbegeleider)
… over de diverse aanpak van lesmethoden en lesontwikkelingen; dat een gecentraliseerde aanpak van didactische middelen meer diversiteit en kwaliteit in didactisch materiaal kan opleveren. Veel TVET's kunnen in TKnika te rade gaan voor brede ondersteuning wat de kwaliteit van lesgevers en dus ook van onderwijs verhoogt. (Tim Liesenborgs, leraar (fiets)techniek)
… hoe om te gaan in een groep met vreemden, ik heb mezelf beter leren kennen. Ik besef nu ook dat ik het soms nodig heb om alleen te zijn en dat ik daarvan kan genieten. (Floran Leysen, cursist zorgkundige)
… over een aantal methodieken in de school in Nederland. Zo werken zij met een alternatieve klasopstelling die het leren bevordert, en evalueren ze met externe deskundigen, wat een frisse en objectieve kijk oplevert. Ook het concept van een minionderneming was heel interessant. Studenten leren er ondernemingszin, samenwerking en klantgericht werken in een realistische setting. (Carine Verbakel, leraar schoonheidsspecialist en coördinator kapper)
… hoe inclusieve en gedecentraliseerde zorg in de praktijk vorm krijgen; hoe ze persoonsgerichte zorg bieden en welzijnstechnologie inzetten om dit te ondersteunen; hoe ze zorggebruikers aanmoedigen om zelf verantwoordelijkheid op te nemen en als volwaardige burgers te participeren, met aandacht voor zowel hun rechten als hun plichten.(Ine Clijsters, leraar en coördinator persoonsbegeleider)
… op heel veel verschillende vlakken. Persoonlijk heb ik geleerd zelfstandiger te zijn en beter om te gaan met nieuwe situaties. Professioneel heb ik ervaren hoe ik zorgvragers kan ondersteunen, aandacht kan geven en goed kan samenwerken met collega’s. Cultureel heb ik geleerd hoe mensen in een andere omgeving leven en werken, en hoe belangrijk respect en communicatie zijn in een diverse groep. Deze stage heeft mij laten groeien en me laten zien wat ik belangrijk vind in mijn werk als zorgkundige. (Gracia Pinas, cursist zorgkundige)
Twijfel je nog om te kandideren? Dan raad ik je aan…
… om ervoor te gaan, het is een bijzondere ervaring. (Toon Grobet, leraar fotografie)
… om niet te twijfelen! Het is een kans die je niet snel meer krijgt en ik draag deze ervaring voor altijd met mij mee. Ze heeft mij rijker gemaakt als mens op elk vlak. (Ella Verbist, cursist kinderbegeleider)
… om het gewoon te doen! Het is echt fijn om te ervaren dat 'onderwijs' vele gezichten heeft in andere landen, het hoeft zeker niet altijd op de manier te zijn zoals wij het hier aanpakken in Vlaanderen/België. (Tine Van Daal, leraar persoonsbegeleider)
… te springen! Deze ervaring heeft mijn kennis van de sector verdiept, mijn kijk op onderwijs verruimd en mijn motivatie als leerkracht versterkt. (Carine Verbakel, leraar schoonheidsspecialist en coördinator kapper)
… deel te nemen. Voor mij is dit een zeer waardevolle beleving geworden waarin ik mezelf veel beter heb leren inschatten én waarderen. Het is voor mij ook zeer duidelijk geworden dat de zorg echt wel mijn ding is. Er is gewoon niets mooier dan zorg kunnen dragen voor iemand anders. (Wim Daneels, cursist zorgkundige)
… om zeker weten mee te gaan! Ik heb een andere visie gekregen van het "zorgkundige" zijn. Voor mij was deze uitwisseling een onvergetelijke ervaring! Eén die mij niet alleen professioneel, maar ook persoonlijk heeft versterkt. Eén die ik voor altijd zal blijven koesteren. Ik ben mijn medecursisten en begeleiders heel dankbaar voor de leuke samenwerkingen, het luisterend oor, maar vooral de warmte van hun aanwezigheid en het lekkere eten! (Cindy Schoeters, cursist zorgkundige)
Als jij morgen vertrekt, dan is mijn beste tip…
… als je wil samenwerken met een internationale partner(school), trek dan in de voorbereiding voldoende tijd uit om elkaar te leren kennen, verwachtingen uit te spreken en afspraken te maken. (Ine Clijsters, leraar en coördinator persoonsbegeleider)
… laat het op je afkomen, en wees niet bang voor alle indrukken. (Ella Verbist, cursist kinderbegeleider)
… vertrek open-minded. Vergelijk niet te veel met de situatie in ons centrum, maar stel je open voor nieuwe dingen. Dus denk niet onmiddellijk in beperkingen zoals: "Bij ons gaat dat niet, want dit verloopt op een andere manier". Denk in kansen. (Jan Beyens, directie financiën, infrastructuur en facility)
… stel je open. Wees nieuwsgierig! (Elke Vanderhoydonck, leraar kinderbegeleider)